Çerez Örnek
canlı destek

Imhoff Pascha

 

© gettyimages.co.uk

 

Hakkında
Heinrich Karl Abraham Imhoff Pascha tüccar Louis Imhoff ve eşi Elise (doğ. Schmidt) oğlu olarak 20 Şubat 1854 Kreuznach'ta doğdu. Prusyalı ve Osmanlı ordularında Korgeneral rütbesine kadar yükseldi, aynı zamanda tanınmış bir şark uzmanıydı. Imhoff 17 Ekim 1884 Berlin'de Frieda Maurer ile evlendi. Ilse (* 1885) ve Ruth (* 1888) adında iki kızı vardı. 27 Şubat 1918 Berlin'de vefat etmiştir.
Kreuznach'taki ilköğretim ve ortaöğretimini tamamladıktan sonra Imhoff Fransa'ya karşı savaşa giren Prusya ordusuna katıldı. Prusya ordusuna bağlı olarak farklı birimlerde görev aldı.
Birinci Dünya Savaşı'nda vermiş olduğu hizmetlerden dolayı Alman savaş nişanı "Demir Haç" (Eisernes Kreuz) almaya layik görüldü. Daha sonra yine Prusya ordu birliklerine bağlı farklı birimlerde hizmet verdi.
Yarbay ünvanını aldıktan sonra 1901 yılında Osmanlı Ordusuna bağlı birliklerin başına geçti. II. Abdülhamit'in başyağveri olarak görev aldı. Osmanlı ordusunda korgeneral rütbesine kadar yükseldi. Vermiş olduğu hizmetlerden dolayı Abdülhamit tarafından "Paşa" ünvanını alarak farklı hizmet madalyaları almıştır.
1906'da tekrar Prusya ordusuna geçmiştir. Askeri görevi sırasında bir çok yayın yaptı. Osmanlıcayı iyi bilirdi. Cerîde-i Askeriyye olan askeri gazetede yazıları çıkmıştır.

 

Çevirileri
Mukhtar, Mahmud: Meine Führung im Balkankriege 1912, 1913

 

Kaynakça
http://www.tuerkischdeutsche-literatur.de/uebersetzer-details/items/102.html
https://de.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Karl_Abraham_Imhoff

 

Yazan
Mehmet Tahir Öncü 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ