Çerez Örnek
canlı destek

Hasan Kaili

Hasan Kaili (Özel Paylaşım)
 
 
Hakkında
Hasan Kaili 1974’te Rodos, Yunanistan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan’da tamamladı,
Lisans (1995) ve Yüksek Lisansı (1998) Ege Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu, doktorayı da (2015) Atina Üniversitesi, Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü, Dilbilim Anabilim Dalı’ndan aldı. Şu an Ankara’da yaşamakta olan Kaili, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisidir.
Yabancı dil öğretimi ve toplumbilim alanlarında çeşitli yayınları (kitap ve makale) vardır ve çevrimenliği bir yan uğraş olarak icra etmektedir. 
Hayatının büyük bir kısmı hala sık sık ziyaret ettiği Yunanistan’da geçtiğini belirten Kaili, lise yıllarından beri Türkçe ve Yunanca dillerinde, çoğunluğu edebiyat çevirisi olmak üzere, çeviriler yapmaktadır. Yunancadan Türkçeye ve Türkçeden Yunancaya çağdaş Yunan ve Türk şairlerin şiirlerini çevirmiş, bazılarını sosyal medya mecralarında paylaşmış ancak henüz hiçbiri kitap şeklinde yayımlanmamıştır. Bunun dışında Yunanistan’da çeşitli antoloji ve dergilerde yayımlanan öyküleri vardır.
Çeviriye başlamadan önce yazar, şair ve eserin bağlamı hakkında bilgi edinmeye ve çeviri sırasında özgün metne veya şiire mümkün olduğu ölçüde sadık kalarak eserin ruhunu yansıtmaya çalıştığını belirten Kaili, çevirinin zor ve ‘’yalnız’’ bırakan bir uğraş olduğu düşüncesindedir. Çevirmenlik mesleği ile ilgili düşüncelerini şu sözleriyle anlatmaktadır:
‘’Çevirmenliğe yeni başlayacaklara önerim şudur: Edebiyat çevirisi bir ‘aşk’ işidir. O ‘aşkı’ yaşa(ya)madığınız sürece, yapmamayı tercih edin. Çevrilen eserler belki başka türlü tanıyamayacağımız dünyalara ‘kapıları açtığı’ için büyük bir özen ve sorumlulukla yapılmalı. Çevirmen o dünyaları nasıl tanıyacağımızda önemli bir rol oynamakta ve her zaman bunun bilincinde olmalıdır. ‘’
 
 
Yunan Edebiyatından Çevirileri
Mihailidis, Tefkros: İkiz Asallar (öykü Yunankarası adlı antolojinin içinde yer almaktadır) (2018)
 
 
Kaynakça
Hasan Kaili ile röportaj [Aralık 2018]
 
 
Yazan

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ