Çerez Örnek
canlı destek

Sabri Esat Siyavuşgil

 

@ antoloji.com
 
 
Hakkında
Haziran 1907'de İstanbul'da doğdu. 1968'te İstanbul'da yaşamını yitirdi. İstanbul Darülfünun'u (İstanbul Üniversitesi) Hukuk Fakültesi'nde başladığı eğitimini Fransa'da Dijon ve Lyon üniversitelerinde felsefe bölümünde tamamladı.
1932'de Türkiye'ye dönüşünde Gazi Terbiye Enstitüsü'nde felsefe dersleri verdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde 1933'te Genel Psikoloji-Pedagoji doçenti, 1942'de profesör oldu. Öğretim üyeliği görevini yaşamının sonuna dek sürdürdü.
İlk şiirleri 1927'de "Güneş" ve "Hayat" dergilerinde yayınlandı. 1928'de altı şair arkadaşıyla birlikte "Yedi Meşaleciler" topluluğunu kurdu ve "Meşale" adlı dergiyi çıkardı. Bu dergi kapandıktan sonra şiirleri "Muhit" ve "Varlık" dergilerinde yayınlandı. Dışavurumcu bir ressam tutumuyla yeni ve canlı şiirler yazdı.
Ulus, Yeni Sabah, Haber gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Fransız şairlerin şiirlerini Türkçe'ye çevirdi. Edmond Rostand'ın ünlü oyunu "Cyrano de Bergerac"ın Türkçe çevirisiyle büyük ün yaptı. Fransız edebiyatından yaptığı çevirilerin yanı sıra Yunan Edebiyatından Eflatun’un “Philebos” adlı eserini de Türkçe’ye kazandırdı.
Psikoloji, eğitim, folklor ve edebiyatla ilgili yazıları birçok dergi ve gazetede yer aldı. Ayrıca Sait Faik Abasıyanık'tan öyküleri Fransızca'ya çevirdi. Bu öyküler "Un Point Sur la Carte" (Haritada Bir Nokta) adıyla Hollanda'da yayınlandı. Fransızca ve İngilizce bilen sanatçı Türk Psikoloji Cemiyeti başkanlığını yapmıştır.
Sabri Esat Siyavuşgil 6 Ekim 1968’de hayatını kaybetti.
 
 
Eserleri
Yedi Meşale, 1928.
Odalar ve Sofalar, 1933.
İstanbul'da Karagöz ve Karagöz'de İstanbul, 1938.
Psikoloji ve Terbiye Bahisleri, 1940.
Tanzimat'ın Fransız Efkar-ı Umumiyesinde Uyandırdığı Akisler, 1940.
Folklor ve Milli Hayat, 1943.
Roman ve Okuyucu, 1944.
 
Yunan Edebiyatından Çevirileri
Eflâtun: Philebos, 1943.
 
Kaynakça
https://www.turkedebiyati.org/sairler/sabri_esat_siyavusgil.html 
https://www.antoloji.com/sabri-esat-siyavusgil/hayati/ 
 
 

Yazan

Mehmet Tahir Öncü


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ