Çerez Örnek

Burçe Kaya Kalenci

@translationjournal.net
 
 
Hakkında
Burçe Kaya Kalenci 2 Haziran 1982 tarihinde İzmir’de doğdu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Mütercim- Tercümanlık Fakültesi’nde 2000- 2004 yılları arasında tamamladıktan sonra aynı üniversitenin yüksek lisans programına başladı. Yüksek lisansının ikinci yılını Amerika’da,  New York Binghamton Eyalet Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde değişim öğrencisi olarak geçirdi. 2007 yılında “The Role of Thilda Kemal in the Recreation of Yaşar Kemal’s Literature in English” başlıklı yüksek lisans teziyle mezun oldu.
Burçe Kaya Kalenci 2004 yılında başladığı serbest çevirmenliğe halen devam etmekte, Türkiye, İngiltere ve Amerika’dan çeşitli çeviri bürolarına, yazılım ve danışmanlık şirketlerine İşletme, Ekonomi ve Finans, Bilişim Teknolojileri, Tarım ve Tıp konularında Türkçe- İngilizce dil çiftinde yazılı ve sözlü çeviri hizmeti sunmaktadır. Bundan başka 2006 yılı bahar döneminde Okan Üniversitesi’nde tam zamanlı İngilizce okutmanı olarak çalışmış, ardından Türk- Amerikan Derneği’nde çocuk ve yetişkinlere İngilizce kursları vermiştir. 2008 yılında İngiltere’ye yerleşen Kalenci kariyerine öğretmenlikle devam etme kararı almış ve 2009 yılında Londra’da bulunan Shane Global Language Schools’dan B düzeyinde CELTA ( Cambridge University Ceritficate in English Language Teaching to Adults) belgesi almıştır. Evli ve bir erkek çocuk annesi olan Kalenci İngiltere’de çeşitli okullarda ve en son King Street College’da çeşitli seviyelerde Genel İngilizce dersleri verdikten sonra 2012 yılı Eylül ayında oğluna bakmak için görevine ara vermiş bu arada da bir DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults) kursunu bitirmiştir.
İngilizcenin yanı sıra orta düzeyde Almanca da bilen Burçe Kaya Kalenci’nin 2016 ve 2017 yıllarında yayımlanan iki İngilizce makalesi ile İngilizceden Türkçeye çevirdiği iki de tercüme eseri bulunmaktadır.
 
 
Çevirileri 
Bayev, Khassan: Yemin (2004)
Karnezis, Panos:  Günahlar Labirenti (2005)
 
 
Kaynakça
https://translationjournal.net/journal/39bilingual.html [ son erişim 13.11.2018]
https://www.translatorscafe.com/cafe/member84204.html  [ son erişim 13.11.2018]
https://www.linkedin.com/in/burce-kaya-kalenci-63776b118/?originalSubdomain=gr [ son erişim 13.11.2018]
 
 
 

Yazan

Bengül İnce


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ