Çerez Örnek
canlı destek

Üner Eyüboğlu

@ Üner Eyüboğlu (özel paylaşım)
 
 
Hakkında
Geleneksel Sanatlar, Sanat ve Mimarlık alanları ile ilgilenen Üner Eyüboğlu Yunan Edebiyatı’ndan İlizas Venezis’in insan ilişkilerini ve psikolojilerini ele aldığı, kahramanlarının çoğunlukla balıkçılar, sade insanlar ve Anadolu’dan göçmüş olan muhacirler olduğu ve hüznün ve umutsuzluğun hakim olduğu küçük hikayelerden oluşan eserini 2008 yılında Ege Hikayeleri ile Yorgo Andreadis’in kaleme aldığı ve Türk-Rum ilişkilerini konu alan eserini Pontos’taki Evim adı ile Yunancadan Türkçeye çevirmiştir. Bu çeviriler Belge Yayınları tarafından yayınlanan Eyüboğlu’nun kendi eseri olan Doğal Boyalarla Yün Boyama Uygulamalı ve Geleneksel Yöntemler adlı kitap ise 2013 yılında Arkeoloji ve Sanat Yayınları tarafından okurun beğenisine sunulmuştur. 
Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan Eyüboğlu daha sonra İngiltere, Hampshire’da bulunan uluslarası bir eğitim kurumu olan Brockwood Park School’da da belli bir süre eğitim almıştır.
Eyüboğlu, İngilizce ve Çağdaş Yunanca dillerini bilmektedir. Üner Eyüboğlu günümüzde yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.
 
 
Eserleri
Doğal Boyalarla Yün Boyama Uygulamalı ve Geleneksel Yöntemler (2013)
 
Çevirileri
Andreadis, Yorgo: Pontos’taki Evim (2007)
Venezis, İlizas: Ege Hikayeleri (2008) 
 
 
Kaynakça
https://www.brockwood.org.uk/location.html [Erişim tarihi: 17.12.2018]
https://kidega.com/yazar/uner-eyuboglu-183600 [Erişim tarihi: 17.12.2018]
https://www.babil.com/kisi/ilias-venezis [Erişim tarihi: 18.12.2018]
 
 
Yazan
 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ