Çerez Örnek
canlı destek

Aslı Çete

@Aslı Çete (özel paylaşım)
 
 
 
Hakkında
Aslı Çete, 1982 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Selanik göçmeni bir anne ve Girit-Selanik göçmeni bir babanın kızı olan Çete, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi DTCF Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda tamamladı. Yüksek lisans eğitimini ise Selanik Aristoteles Üniversitesi’nde aynı alanda tamamladı. Şu anda İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde doktora eğitimine devam etmektedir.
Çeviriyi daha çok hobi olarak yapan Çete, 2002 yılında İzmir’de Yunanca öğrenmeye başladı. Selanik’te Yunan dilini ve kültürünü yakından tanıdı. 
Çeviriye bakışını şu sözlerle anlatıyor: “Öncelikle metni, hiç çeviri yapmayacakmışım gibi, tat alarak okuyup yazarı tam anlamıyla hissetmeye çalışıyorum. Yerelleştirme yönteminden olabildiğince uzak durarak ama yabancılaştırmanın da sebep olabileceği anlaşılamama ya da eğretilik gibi durumlara sebebiyet vermeden, metni Türkçeye aktarmaya çalışıyorum. Bunu yaparken okurun, Yunanlı bir yazarın metnini (çeviri metin) okuduğunu aklında tutmasını amaçlıyorum.”
Çeviri yaparken yazarın hayatını, travmalarını, esere kaleme aldığı tarihi ve o tarihte ülkenin içinde bulunduğu durum gibi kriterleri dikkate aldığını belirtiyor. 
 
 
Çevirileri
Yunan Edebiyatından Çevirileri
Galanopulos, Neoklis: Yunan Polisiye Edebiyatının Geleceği, Yunankarası (2018)
 
 
Yazan

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ