Çerez Örnek
canlı destek

Ayşen Eti Sina

@ Ayşen Eti Sina (özel paylaşım)
 
 
Hakkında
Ayşen Eti Sina 1961 yılında doğdu. Annesinin adı Gülsüm babasının adı Ali’dir. Babasının mesleği çiftçiliktir. Müfit Sina ile evli olan Ayşen Eti Sina’nın bu evlilikten iki çocuğu vardır. Çocuklarının ikisi de eğitimlerine devam etmektedirler. 
İlköğretimini Tekirdağ Selçuk Köyü İlkokulu ve 50. Yıl Ortaokulu’nda tamamlayan Sina, ortaöğretimini Ankara Laborant Meslek Lisesi’nde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Yunan Dili ve Edebiyatı’nda lisans ve aynı üniversitede Eskiçağ  Dilleri ve Kültürleri (Yunan Dili ve Edebiyatı) Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2012 tarihinde Doçent unvanını almıştır. Halen DTCF Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi kadrosunda çalışmaktadır. 
Yunanca öğrenmeye üniversite yıllarında başlayan Sina, çeviriyi yan meslek olarak icra ettiğini ve amacının Türkçeye özgün dilden eserler kazandırmak olduğunu belirtmektedir. Çeviriyle 2008 yılında tanıştığını belirten Sina, yalnızca alanıyla ilgili çeviriler yaptığını ve sadece Eski Yunanca-Türkçe dilleri arasında çeviri yaptığını belirtmektedir. Çeviride asıl önemli olanın kaynak metindeki anlamın erek dile aktarılması olduğunu düşünmektedir.
 
 
Eserleri
Atinalı Perikles: Yaşamı ve Dönemi (2011)
İlkçağ Tarih Yazımının Öncüleri: Batı Anadolulu Logographoslar (2017)
 
 
Çevirileri
Homeros:Homerik İlahiler (2008)
Plutarkhos: Hayatlar: Kimon-Lucullus (2013)
Plutarkhos: Hayatlar: Aristides- Cato Maior (2014)
 
 
Kaynakça
Ayşen Eti Sina ile Röportaj (Aralık 2018)
 
 

Yazan

Ayşe Sağcan


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ