Çerez Örnek
canlı destek

Nilgün Ersoy

@ Nilgün Ersoy (özel paylaşım)
 
 
Hakkında
10 Nisan 1955’te Sivas’ta Kadriye Hanım ve Dahiliye Uzmanı Doktor Ali Bey’in kızı olarak dünyaya gelen Nilgün Ersoy iki çocuk annesidir. 
1960’da Sivas’ta İlköğretimine başladıktan sonra 1.sınıfı tamamlamadan babasının işi gereği Almanya’ya gitti ve orada emekli bir öğretmenden 4 ay boyunca Almanca dersi aldı. Daha sonra Schotten’de (Hessen Eyaleti) sınavla 2. sınıfa kabul edildi. Ortaöğretimini Bad Mergentheim’de (Baden Würtemberg Eyaleti) bulunan Deutsch Ordens Gymnasium’da başladıktan sonra Lise 1’den itibaren İstanbul Erkek Lisesi’nde (şimdiki adı: İstanbul Lisesi) devam etti. 1973- 1979 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Mimar olarak mezun oldu. 
Uzun yıllar Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde çalıştıktan sonra aynı kurumdan emekli oldu. Alanya Belediyesi’nde bulunduğu süre zarfında mimar, tasarımcı, sergi kuratörü ve çevirmen olarak çalıştı ve UNESCO dosyasının hazırlanma aşamasına aktif olarak katıldı. Çeviri faaliyetini sadece edebi çeviri ile sınırlandırmayan Ersoy çeviriyi bir yan meslek olarak görüp Almanya DOG okul dergisi Spirale, İEL okul gazetesi ve yıllığı ve internet ortamında Mavi Melek’te bir çok yazıları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Gebze Gazetesi’nde köşe yazarlığı, Arkitera dergisinde freelance editör olarak da yazıları çıktı. Ayrıca Tecrübem kitabının (Rota Yayınları) editörlüğünü de yaptı. On yıla aşkın çeviri faaliyeti ile aktif bir şekilde ilgilenen Nilgün Ersoy yeni nesil çevirmenlere “sabır, sabır ve bol bol araştırma ve kitap okuma” tavsiyelerinde bulundu.
 
 
Çevirileri
Uhlig, Helmut: Tarihin Başlangıcında Bir Halk SÜMERLER, 2006.
Ebertowski, Jürgen: Antalya Bağlantısı, 2006.
Anonim: Berlin’de Bir Kadın, 2008.
Ebertowski, Jürgen: Aikido Hızı, 2009.
İnci Y.: Yalanlarınızda Boğuldum, 2010.
 
 
Kaynakça
Nilgün Ersoy ile röportaj (Mart 2018)
 
 
Yazan

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ